Odkurzacze centralne


 

        Odkurzacze centralne stają się coraz bardziej popularne w budynkach. Nie ulega wątpliwości, że te urządzenia są wygodnym i bezpiecznym rozwiązaniem. Systemy centralnego odkurzania są narzędziem bardzo użytecznym w każdym budynku. Nie wymagają przenoszenia z miejsca na miejsce. Akcesoria do odkurzacza centralnego ( np. wąż) są lekkie i łatwe do umiejscowienia w każdym zakątku domu. Samą jednostkę instaluje się w miejscu jak najmniej widocznym, tak aby jednocześnie zapewniała odpowiednią moc i siłę ssania na odległość w pionie i w poziomie. Montaż ich warto przemyśleć już na etapie układania instalacji. Instalacja takie systemu jak np. vacufo jest oceniana i planowana z wyprzedzeniem, żeby wykorzystać jej pełen potencjał. Każdy obiekt jest oddzielnym przypadkiem. Dlatego tego typu urządzenia są dopasowywane do potrzeb i rozmieszczeń pomieszczeń każdego budynku.
Montaż centralnego odkurzacza

System centralnego odkurzacza składa się:

– z urządzenia centralnego ( odkurzacza centralnego), który jest montowany z reguły w garażu lub w innym pomieszczeniu technicznym lub gospodarczym w budynku
– kompletu dedykowanych rur i kształtek, wykonanych z 2-calowych rur z PCV, które układa się głównie pod podłogą lub w ścianie, rzadziej nad sufitem podwieszanym. Łączą one jednostkę centralną z gniazdami ssącymi.
– elementów końcowych takich jak gniazda, szufelki automatyczne oraz vroom central. Rozmieszczone są tak, żeby po instalacji węża można było wygodnie odkurzać całą powierzchnię w budynku.
Innym rozwiązaniem jest gniazdo Hide –A-Hose polegający na tym że wąż jest chowany do gniazda za pomocą siły ssącej odkurzacza, dzięki czemu nie zajmuje dodatkowego miejsca w domu.

  od2

– zestawu akcesoriów do sprzątania: węża ssącego ( o długości 7-15 m), teleskopu, zestawu ssawek do sprzątania różnego rodzaju powierzchni ( ssawki gładkie, materiałowe, mopy do kurzy, turboszczotki itp.).

         Montaż centralnego odkurzacza przebiega w dwóch etapach. Najpierw rozprowadza się rury, a następnie instaluje jednostkę centralną. Rury rozprowadza się w ścianach i podłogach. Następnie montuje się gniazdkach w zaplanowanych miejscach. Rury łączą jednostkę centralnego odkurzacza z zamontowanymi gniazdkami.

Gniazda ssące oraz ich rozmieszczenie

      Liczba i rozplanowanie gniazd ssących musi być tak przemyślana, aby można po podłączeniu do nich węża wysprzątać cały dom łącznie z tarasem. Im ich jest mniej tym instalacja centralnego odkurzacza może być prostsza i tańsza. Nie warto jednak przesadzać z minimalną ilością, ze względu na to, że będzie trzeba użyć bardzo długiego węża (maksymalna długość 15m), a to może być dość niefunkcjonalne. Zazwyczaj przyjmuje się jedno gniazdo na powierzchnię od 50 do 100 m2. Gniazda umieszcza się tuż przy podłodze, w miejscu odsłoniętym i łatwo dostępnym.
W miejscach wymagających częstego sprzątania (np. kuchnia, korytarz, przedsionek), warto zamontować tam szufelki automatyczne. Akcesoria te umieszczone są przy podłodze, jako zamykane szczeliny, podłączone do systemu centralnego odkurzacza. Wystarczy wtedy zamieść w pobliżu szczeliny, a ta po jej otwarciu wessie zanieczyszczenia, bez potrzeby podłączania węża.
Rodzaj zastosowanych gniazd ma wpływ na sposób włączania odkurzacza. W niektórych modelach wystarczy włożyć wąż, aby urządzenie się uruchomiło, a niekiedy przełączyć przycisk na uchwycie. Oprócz włącz-wyłącz przełącznik może mieć funkcję elektronicznej regulacji mocy.
Montaż jednostki centralnego odkurzacza
Centralny odkurzacz najlepiej zamontować w dolnych partiach budynku np. w kotłowni, pomieszczeniu gospodarczym, garażu lub w piwnicy. Można zamontować na górnym piętrze np. strychu, ale wtedy będziemy potrzebowali większej siły ssącej.
Na co zwrócić uwagę wybierając system centralnego odkurzacza
Moc odkurzacza centralnego musi być dopasowana do rozmieszczenia i stopnia skomplikowania instalacji odkurzacza. A przede wszystkim zapewniająca właściwą i niezmienną siłę ssącą przez cały okres użytkowania. Tak jak to ma miejsce w urządzeniach Vacuflo True Cyclonic. Odkurzacze zapewniają maksymalną stałą moc, niezależnie od stopnia zanieczyszczenia filtrów oraz worków na śmieci. Swoją wydajność zawdzięczają innowacyjnej i opatentowanej metodzie prawdziwej cyklonicznej separacji zanieczyszczeń.
Vacuflo wytwarzają ogromną siłę odśrodkową, której celem jest odseparowanie zanieczyszczeń z wirującego powietrza.

 Środowisko bez kurzu przyjazne dla alergików. W odkurzaczach Vacuflo seria TC 96%-98% brudu i kurzu jest wchłaniane do zbiornika na śmieci, dzięki zastosowaniu stożka cyklicznego. Pozostała część (2%-4%) jest usuwana na zewnątrz budynku. W tym wypadku nie ma możliwości, aby wyssane z domu kurz i nieprzyjemne zapachy dostały się tam z powrotem. Urządzenia te dodatkowo są wyposażone w antybakteryjne zbiorniki na zanieczyszczenia, wykonane z poliwęglanu. Dzięki temu dom jest nie tylko bardziej czysty, ale też zdrowszy.
Mocny silnik odkurzacza to kolejny element warty uwagi. Vacuflo posiadają silniki o żywotność 1500 godzin pracy, co daje im czas eksploatacji na ok. 30 lat.
Filtrowanie zanieczyszczeń zapewnia bardzo dobre oczyszczanie i zdrowsze powietrze w domu. Jednostki typu Split jak Vacuflo TC, wyposażone w cykloniczne (odśrodkowe) separatory zanieczyszczeń wypychają drobiny kurzu z wirującego powietrza i odprowadzają na zewnątrz budynku.

od1

 

Funkcjonalność to ważna cecha dla każdej Pani domu. Vacuflo True Cyclonic są odkurzaczami bezobsługowymi, cechującymi się brakiem jakichkolwiek filtrów oraz potrzeby oczyszczania ich. Łatwe sposób opróżniania worków z zanieczyszczeniami to kolejna ich cecha funkcjonalna. Szeroka gama akcesoriów, intuicyjnych w montażu sprawia, że praca z tym systemem jest łatwa, lekka i przyjemna.
Hałas i drgania – dzięki zastosowaniu miękkich wejść i wyjść drgania nie są przenoszone na instalację. Gwarantuje to również cichą pracę całego układu.
Zalety systemu centralnego odkurzacza Vacuflo TC
–  stała i kilkukrotnie większa moc i wydajność od tradycyjnych rozwiązań
– w tradycyjnych odkurzaczach przenośnych zassane w raz z zanieczyszczeniami powietrze, jest wydmuchiwane z powrotem do odkurzanego pomieszczenia. Wywołuje to ruch powietrza, który wzmaga recyrkulację w sprzątanym pomieszczeniu. W systemie Vacuflo wydmuch powietrza jest realizowany na zewnątrz budynku.
– jednostka centralna jest umieszczona poza strefą mieszkalną i w trakcie odkurzania jedynie słyszymy szum zasysanego powietrza.
– wygoda w eksploatacji. Vacuflo zapewnia lekkie węże i końcówki. Ponadto brak plątaniny kabli i przenoszenia ciężkiego sprzętu w postaci korpusu odkurzacza, sprawia, że odkurzanie to sama przyjemność.