Berluf


Inteligentna wentylacja, technologia przyszłości i niemiecka solidność – to połączenie sprawia, że centrale wentylacyjne Berluf, które stworzone zostały w oparciu o innowacje i najwyższej jakości komponenty, są cenione przez użytkowników. Znajdują zastosowanie na dużych powierzchniach – od 350 do 500 m2, dzięki czemu mogą zostać zamontowane zarówno w domach jednorodzinnych, jak również obiektach biurowych czy instytucji publicznej. Jakie są podstawowe zalety rekuperatorów Berluf?

Cechy i atuty

Podstawowym założeniem niemieckiej firmy było stworzenie udoskonalonego urządzenia, które dawać będzie komfort wentylacji bez względu na rodzaj i przeznaczenie obiektu. Optymalną sprawność i doskonałą wydajność udało się uzyskać dzięki trzem hybrydowym wymiennikom ciepła, które odznaczają się wysoką sprawnością odzysku ciepła. To, w połączeniu z wysokiej klasy filtrami pozwalającymi na uzyskanie czystego powietrza oraz energooszczędnymi i wydajnymi wentylatorami sprawiło, że urządzenia z serii SELEN II to najwyższa półka w dziedzinie, jaką jest rekuperacja.

Bardzo istotne dla wygody użytkowania jest również zautomatyzowanie urządzenia, dzięki czemu jest ono w stanie samodzielnie kontrolować np. poziom zabrudzenia filtra i alarmować, gdy konieczna jest jego wymiana. Rekuperatory Berluf posiadają w standardowym wyposażeniu gruntowy wymiennik ciepła, który wstępnie ochładza lub ogrzewa powietrze, zanim trafi ono do centrali, a także czujnik CO. Istotnym elementem jest również nagrzewnica zewnętrzna, dzięki której rekuperator może pracować również w skrajnie niskich temperaturach zewnętrznych i zachowa przy tym pełną sprawność. SELEN wyposażono również w automatyczny by-pass, który przyczynia się do komfortu użytkownika latem i zapewnia jeszcze większą energooszczędność.

Konieczność ingerowania w działanie urządzenia została ograniczona do absolutnego minimum dzięki zastosowaniu sterownika, który automatycznie kontroluje procesy, a dzięki czujnikowi temperatury jest w stanie sterować by-passem letnim, rozmrażaniem wymiennika czy GWC. Bardzo istotną rolę odgrywa również dotykowy panel sterowania, który posiada wiele funkcji i umożliwia łatwe kontrolowanie działania urządzenia.

Warunki montażowe i zalecenia

Podstawową kwestią dotyczącą montażu jest wybór odpowiedniego miejsca – powinno być to pomieszczenie, w którym panują odpowiednie warunki, tzn. temperatura nie spada poniżej 5 stopni Celsjusza i nie wykracza poza 30 stopni. Instalując rekuperator, należy zapewnić odpowiednie warunki eksploatacji i należytą ilość miejsca dla osoby obsługującej oraz serwisanta, a także dokładnie zaplanować doprowadzenie rur wentylacyjnych do centrali, energii elektrycznej oraz kondensatu pary wodnej. Idealnymi miejscami na instalację są piwnica, poddasze oraz pomieszczenia gospodarcze.

Jeżeli chodzi o podstawowe zalecenia związane z eksploatacją centrali wentylacyjnej, należy zwrócić uwagę na:

  • Stan filtrów i regularne kontrole. Sterownik sam poinformuje o konieczności ich wymiany, co należy uczynić niezwłocznie, aby móc cieszyć się niezakłóconą i sprawną pracą urządzenia. UWAGA! Rekuperator SELEN w żadnym razie nie powinien pracować bez filtrów!
  • Stan wentylatorów, które raz do roku należy sprawdzać pod kątem wizualnym. Zabrudzone wentylatory można wyczyścić szmatką, jednak w trakcie czynności konserwacyjnych warto zachować szczególną ostrożność, by nie uszkodzić jakiegoś elementu wewnętrznego.
  • Drożność syfonu oraz kroćców odpływu skroplin – w przypadku zanieczyszczeń, krociec i syfon przepłukać wodą, ewentualnie wyczyścić.
  • Regularne czyszczenie nawiewników i wywiewników, sprawdzanie stanu czerpni świeżego powietrza i wyrzutni, a także stanu systemu kanałów (kontrola raz na pięć lat).

Berluf, czyli wieloletnia niezawodność

Dzięki nowoczesnym technologiom oraz wydajności rekuperatora, łatwo jest uzyskać codzienny komfort w domu czy biurze. Prostota obsługi, zautomatyzowany system oraz duża liczba przydatnych funkcji sprawiają, że inwestycja w tą centralę wentylacyjną będzie doskonałym wyborem dla każdego z Państwa.

Nazwa parametru SELEN 500 DC SELEN 800 DC
wymiary (D x W x SZ) 1740 mm x 946 mm x 361 mm 1740 mm x 946 mm x 361 mm
średnica przyłączy wentylacyjnych fi 250 mm fi 250 mm
waga 74 kg 76 kg
zakres wydajności 0 – 680 m³/h 0 – 910 m³/h
zakres sprężu 0 – 650 Pa 0 – 780 Pa
wydajność przy 100 Pa 550 m³/h 800 m³/h
zasilanie 230 VAC/ 50 Hz 230 VAC/ 50 Hz
wentylatory 2×95 W 48 VDC 2×130 W 48 VDC
pobór mocy wentylatorów 200 W 270 W
pobór mocy nagrzewnicy wstępnej 800 W 800 W
ciśnienie akustyczne < 52 dB < 52 dB
powierzchnia wentylowanych pomieszczeń 400 m² 650 m²