Dospel


Firma Dospel Comfort, wychodząc naprzeciw potrzebom rynku i wykorzystując w produkcji nowoczesne technologie, oferuje wydajne i energooszczędne rekuperatory, znajdujące bardzo szerokie zastosowanie w budownictwie. Ich zadaniem jest odzyskiwanie ciepła z powietrza usuwanego z pomieszczeń, co pozwala na znaczne oszczędności związane ze zużyciem energii elektrycznej. Polecane w szczególności właścicielom domów jednorodzinnych, obiektów biurowych oraz użyteczności publicznej.

Skuteczny odzysk ciepła

Niewątpliwą zaletą tych central wentylacyjnych jest wymiennik krzyżowo-przeciwprądowy, który osiąga większą sprawność niż wymiennik krzyżowy, zapewniając odzysk ciepła na poziomie 95 procent. Dzięki temu seria OPTIMAL LUNA charakteryzuje się dużo większą efektywnością – urządzenia są niezawodne bez względu na to, w jakim miejscu zostaną zamontowane. Rekuperator Dospel wyposażony zostały w:

 • Energooszczędne wentylatory z silnikiem prądu stałego, które mimo wolniejszej pracy, osiągają doskonałą wydajność (400 m3/h przy 100 Pa) i zapewniają niski poziom emitowanego hałasu. Połączenie wydajności, energooszczędności oraz cichej pracy centrali wentylacyjnej sprawia, że stała się ona jedną z najczęściej wybieranych przez Klientów na polskim rynku. Sprawdza się w rozmaitych warunkach i znacząco przyczynia się do podnoszenia jakości życia oraz pracy.
 • Kroćce o średnicy zewnętrznej 198 mm, które dopasowane zostały do standardowych kanałów wentylacyjnych o średnicy 200 mm (marki Termoflex), które w przypadku montażu rekuperatora w miejscu, gdzie temperatura może spaść poniżej 12 stopni Celsjusza, powinny zostać dodatkowo ocieplone wełną mineralną.
 • Automatyczny by-pass (opcjonalnie), który po zmierzeniu temperatury wewnętrznej i zewnętrznej oraz ustalonej przez użytkownika temperatury komfortowej w pomieszczeniach, dostosuje działanie centrali wentylacyjnej w taki sposób, aby nastawiona była na odzysk ciepła lub chłodu albo umożliwiła jej pracę z ominięciem wymiennika ciepła. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie w sytuacji, gdy temperatura na zewnątrz jest niższa od tej wewnątrz i może zostać wykorzystana do schłodzenia pomieszczeń, bez udziału odzysku ciepła. Funkcja ta sprawdza się najczęściej w okresie letnim, kiedy w nocy powietrze na zewnątrz jest chłodniejsze i pozwala domownikom uzyskać oczekiwany komfort w czasie snu.
 • Filtry klasy EU-4, które skutecznie separują cząsteczki stałe z przepływającego powietrza i tym samym umożliwiają usunięcie zanieczyszczeń. Dzięki temu użytkownik może mieć pewność tego, że wdycha zdrowe, pozbawione zanieczyszczeń powietrze, co szczególnie sprzyja osobom cierpiącym na astmę czy alergie.
 • System przeciwzamrożeniowy, który działając w pełni automatycznie, zapewnia stałą ochronę wymiennika ciepła przed zamarznięciem w przypadku bardzo niskich temperatur, długo utrzymujących się na zewnątrz. Dzięki niemu możliwa jest sprawna i wydajna praca rekuperatora nawet w przypadku najtrudniejszych warunków, panujących na zewnątrz.
 • Sterownik z kalendarzem tygodniowym, którego instrukcja obsługi znajduje się w zestawie. Podłączany jest za pomocą przewodu elektrycznego o długości 20 m, zakończonym wtykami typu RJ11 – wtyki należy podłączyć do gniazda sterownika oraz centrali. Istnieje możliwość umieszczenia sterownika na ścianie.

Zalety

Podstawową zaletą tej centrali wentylacyjnej jest oczywiście skuteczna wymiana powietrza i rekuperacja. Wielkim atutem jest również uniwersalne zastosowanie – zarówno w budynkach mieszkalnych, jak również użytkowych o zróżnicowanych powierzchniach. Ponadto rekuperatory OPTIMAL LUNA to szereg innych cech, dzięki którym urządzenia są popularne i spełniają oczekiwania wymagających użytkowników:

 • bardzo wysoka sprawność, wynikająca z zastosowania wymiennika krzyżowo-przeciwprądowego,
 • programator tygodniowy, znajdujący się w standardowym wyposażeniu,
 • możliwość wbudowania by-pass,
 • system przeciwzamrożeniowy w standardowym wyposażeniu,
 • energooszczędny i wydajny silnik prądu stałego,
 • konkurencyjne ceny,
 • atrakcyjny design.