Mistral firmy Pro-vent


Połączenie doskonałych parametrów oraz atrakcyjnej ceny sprawia, że rekuperatory Mistral są cenione wśród użytkowników. Wydajne oraz ekonomiczne centrale wentylacyjne pozwalają na poprawę warunków życia – znajdują zastosowanie w obiektach, gdzie panują normalne warunki eksploatacji, w związku z czym nie zaleca się instalowania ich w celu usuwania zanieczyszczeń z powietrza, a także w trudnych warunkach eksploatacyjnych, gdzie w powietrzu zawarta jest duża ilość pyłów, kurzu albo związków chemicznych.

Mistral – wydajny odzysk ciepła

Rekuperator Mistral wyposażony został w innowacyjny pod względem konstrukcyjnym krzyżowy wymiennik ciepła Pro-Vent, który nie tylko zapewnia wysoki współczynnik odzysku ciepła (nawet w przypadku bardzo niskich temperatur na zewnątrz), ale również odpowiedzialny jest za efektywne odprowadzanie skroplin. Jest to bardzo duży atut centrali, ponieważ powoduje znaczne zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych w okresie zimowym (brak konieczności stosowania energii dodatkowej).

O najwyższej jakości wymiennika świadczy jego opatentowanie przez firmę Pro-Vent. Do jego atutów zalicza się ekonomiczna i cicha praca oraz duża powierzchnia wymiany ciepła, dzięki czemu uzyskano doskonałą sprawność. Warto zwrócić uwagę na trwałość obudowy – wykonana została z płyt z tworzyw sztucznych, które zostały ułożone w stalowym jarzmie. Wymiennik może pracować w maksymalnej temperaturze przepływu powietrza 45 st. Celsjusza.

Doskonałe podzespoły, czyli wysoka jakość

Rekuperator Mistral działa w oparciu o rozbudowaną automatykę, dzięki której sterowanie i codzienna eksploatacja systemu wentylacyjnego nie sprawia problemów, a do tego możliwe jest skorzystanie z wielu dodatkowych funkcji. Najważniejszą z nich jest by-pass, a więc obejście wymiennika ciepła, stosowane przede wszystkim latem, gdy odzysk ciepła nie jest potrzebny. W modelach od MISTRAL 250 Econo do MISTRAL 800 jest on standardowym elementem całego zestawu, a w przypadku innych wersji urządzenia istnieje możliwość zamówienia go jako dodatkowy komponent zewnętrzny. Jego działanie umożliwia wymijanie wymiennika przez chłodne powietrze, które wpada bezpośrednio do pomieszczeń.

Urządzenia Mistral, dzięki którym możliwa jest skuteczna rekuperacja, wyposażone zostały również w nagrzewnicę wstępną rozmrożeniową, która występuje jako zewnętrzne urządzenie kanałowe oraz (opcjonalnie) w przepustnicę recyrkulacyjną, dzięki której możliwe jest rozmrażanie powietrzem wewnętrznym.

Wszystkie elementy sterowanie są automatycznie i możliwe jest ich dowolne skonfigurowanie. Gdy centrala pracuje z gruntowym wymiennikiem ciepła (PROVENT-GEO) niezbędne jest oprogramowanie GEO-System.

Co jeszcze wchodzi w skład systemu Mistral?

Wentylatory ebm-papst – dmuchawy dwustronnie ssące (w modelach o wydajności 300–800 m3/h) albo promieniowe RadiCal. Duże średnice i niskie obroty pozwoliły na uzyskanie doskonałych efektów w postaci cichej pracy i niskiego zużycia energii.

Filtry powietrza – duże i płaskie, montowane na stelażu z prętów. Stosowane są również specjalistyczne włókniny filtracyjne. Polecamy wykorzystywać je w nawiewie, a nie zalecamy stosowania filtrów wyższych klas, bowiem ich konstrukcja mocowania nie jest dostosowana do budowy urządzenia. Możliwe jest również skorzystanie z kontroli stopnia zabrudzenia filtrów.

Obudowa – bardzo wytrzymała, bo wykonana z klejonych płyt PVC, której wnętrze zostało ocieplone i wygłuszone za pomocą termicznej pianki polietylenowej. Doskonała jakość wykonania sprawia, że rekuperator jest odporny na działanie czynników zewnętrznych, drgania, promieniowanie ultrafioletowe oraz posiada niewielki ciężar. Istnieje możliwość samodzielnego dostosowania kroćców wyrzutowych.

Montaż rekuperatorów możliwy jest w obiektach suchych i zadaszonych, takich jak pomieszczenia gospodarcze, poddasza czy kotłownie. Warto pamiętać o żelaznej zasadzie montowania central wentylacyjnych, a więc znalezienie dla nich takiego miejsca, w którym możliwa będzie ich wygodna obsługa oraz łatwy dostęp dla serwisanta.

Dane techniczne:

 • Strumień objętości powietrza
  • nawiew: 2000 – 3000 m3/h
  • wywiew: 2000 – 3000 m3/h
 • Spręż dyspozycyjny
  • nawiew: 600 – 230 Pa
  • wywiew: 600 – 230 Pa
 • Sprawność temperaturowa centrali: 74 – 59%
 • Współczynnik SFP (1890m3/h/100Pa): 0,18 W/m3/h
 • Wentylatory: promieniowe RadiCal EC (ebm-papst)
 • Zasilanie: 230 V AC
 • Pobór mocy: 90 – 1100* W
 • Maksymalny pobór mocy: 1430** W
 • Max. pobór prądu wentylatorów: 2 x 3,2 A
 • Wymiary gabarytowe (wys. x dł. x gł.): 1090 x 1495 x 875 mm
 • Średnica króćców wentylacyjnych: 500 mm
 • Wymiary filtra: 840 x 840 mm
 • Masa bez opakowania: 130 kg