Jedną z ważniejszych decyzji, jaką musimy podjąć na etapie projektowania budynku jest wybór systemu grzewczego. Przy wyborze właściwej instalacji grzewczej należy wziąć pod uwagę, że zaprojektowany system grzewczy powinien zapewnić wystarczającą ilość ciepła do ogrzania domu, dostarczać odpowiednią ilość ciepłej wody użytkowej oraz być dostosowany do warunków technicznych, jakie panują na działce budowlanej. Ważnym aspektem są również koszty ogrzewania oraz dbałość o środowisko naturalne. Ponadto codzienna jego eksploatacja powinna być łatwa i intuicyjna w obsłudze oraz niezawodna, tym samym zapewniając pełen komfort. Nasza decyzja wiąże się z projektem i montażem odpowiedniego typu instalacji CO na obiekcie budowlanym.
Jednym z możliwych podziałów systemów ogrzewania jest podział w zależności od nośnika energii cieplnej : powietrzne, wodne, elektryczne.
W naszym przypadku skupimy się na o wodnym gdyż taki układ wykonywany jest najczęściej w naszej strefie klimatycznej.
Do wyboru mamy ogrzewanie płaszczyznowe – podłogowe , ścienne, sufitowe oraz grzejnikowe – grzejniki płytowe, kanałowe
Ogrzewanie podłogowe
Ogrzewanie podłogowe jest jednym z najpopularniejszych systemów instalacji CO. Do głównych jego zalet należą oszczędność kosztów energii cieplnej oraz równomierny i optymalny rozkład temperatur w pomieszczeniach. Najbardziej popularnym systemem jest wodna instalacja podłogowa, która może być stosowana, jako podstawowa, jak i uzupełniająca tradycyjną instalację grzejnikową. Instalacja ułożona jest w warstwie podłogi (pod posadzką), w postaci układu rur miedzianych lub PCV. W rurach, jako nośnik ciepła krąży woda. Podłoga w tym wypadku spełnia funkcję grzejnika, przez którą 70% ciepła oddawane jest przez promieniowanie do otoczenia. Ze względu na dość dużą efektywność oddawania promieniowania cieplnego, medium cieplne (woda) na wlocie do instalacji posiada temperaturę 600C/400C. Dlatego tego typu układy nazywane są niskotemperaturowymi, a eksploatacyjne nakłady energetyczne są dość niskie. Maksymalna temperatura w strefie podstawowej nie przekracza 27 0C-29 0C i 31 0C-35 0C w strefie brzegowej lub w łazience.
Zalety ogrzewania podłogowego
System ogrzewania podłogowego zapewnia komfortowy dla fizjologii ludzkiego organizmu, dzięki pionowym rozkładom temperatur w pomieszczeniach. Rozkład temperatur w płaszczyźnie pionowej jest stały, tym samym nie występują strefy przegrzania. Układ ten charakteryzuje się dużą bezwładnością cieplną, co w praktyce oznacza, że podłoga nagrzewa się wolniej i długo utrzymuje ciepło. Ponadto emisja kurzu jest dość niska, co sprawia, że jest to idealny system dla alergików.
Z ogrzewaniem podłogowym mogą współpracować źródła ciepła niskotemperaturowe jak np. pompa ciepła, a także tradycyjne z regulacją procesu spalania: kotły kondensacyjne gazowe i olejowe oraz na paliwa stałe (retortowe, miałowe z elektroniczna regulacją procesu spalania oraz automatyczne z zabezpieczeniem przed przegrzaniem).
System ogrzewania podłogowego eliminuje problemy związane z jego konserwacją. Ważnym elementem są również zalety estetyczne- zabudowane w podłodze nie zakłóca ogólnego wyglądu wnętrza, a tym samym pozwalając na swobodna aranżację pomieszczenia.
Na co zwrócić uwagę planowaniu ogrzewania podłogowego?
Instalacje ogrzewania podłogowe mogą być montowane w każdym pomieszczeniu na obiekcie budowlanym. W trakcie planowania i instalacji tego systemu należy przestrzegać pewnych zasad:
1. Projektowanie instalacji w budynku. Sprawność techniczna i parametry takiego układu zależą od temperatury wody zasilającej, średnicy zastosowanych rur oraz sposobu ich ułożenia. Na etapie planowania należy przewidzieć miejsca dylatacji, instalacje sanitarne oraz stałe elementy wyposażenia (np. zabudowy szaf), gdyż zajmują one część podłogi, a ma to wpływ na rozmieszczenie części elementów ogrzewania.
2. Prawidłowe funkcjonowanie zapewnia odpowiednio zaprojektowany i ułożony układ rur w posadzce, a także precyzja jego wykonania zgodnie ze sztuką budowlaną. Wszelkie niedoróbki lub niedbale wykonane części mogą spowodować wadliwą jego pracę.
3. Przeznaczenie pomieszczenia, a także rodzaj wykończenia podłogi np. panele czy płytki mają duże znaczenie w trakcie prac wykończeniowych.
4. Maksymalna powierzchnia płyty grzewczej wynosi 40 m2, a długość jednego boku 8 m. Długość pętli nie powinna przekraczać 100 mb. W przypadku większej powierzchni należy wykonać dylatację- podzielić pomieszczenie na kilka płyt grzewczych. Szczeliny dylatacyjne muszą być wykonane również przy ścianach i powinny przechodzić przez całą grubość wylewki do warstwy wykończeniowej podłogi. W ten sposób zabezpiecza się płytki przed pękaniem w tych miejscach.
Ogrzewanie grzejnikowe
Ogrzewanie grzejnikowe jest nadal popularnym sposobem na ogrzanie budynku. Układ ten, w porównaniu do podłogówki, jest systemem wysokotemperaturowym. Woda na wlocie wynosi 700C/900C, ciśnienie ok. 6 atm. Ten typ ogrzewania może być stosowany w układach otwartych, jak i zamkniętych. Jednakże nowoczesne urządzenia peryferyjne (grzejniki panelowe czy konwektorowe) wymagają układów zamkniętych z naczyniem przeponowym, zapewniającym hermetyczność instalacji. Takie rozwiązanie zmniejsza ryzyko korozji instalacji. O rodzaju układu (zamknięty czy otwarty) decyduje rodzaj zastosowanego źródła ciepła. Kotły CO gazowe, olejowe oraz automatyczne piece na paliwa stałe można instalować w układach zamkniętych. O efektywności instalacji grzejnikowej decyduje dobór odpowiednich urządzeń peryferyjnych oraz możliwość automatycznej regulacji temperatury w pomieszczeniach. Najbardziej popularne są grzejniki panelowe lub konwektorowe. Charakteryzują się małą pojemnością wodną i małą bezwładnością cieplną- szybki czas nagrzewania oraz dobra przenikalność cieplna. Układy ogrzewania grzejnikowego dają możliwość regulacji temperatury w pomieszczeniu dzięki zastosowaniu termostatycznych regulatorów, utrzymujących zadane parametry temperaturowe w pomieszczeniach.
Koszty ogrzewania a zastosowany system grzewczy
Co tak naprawdę daje oszczędność energii? To pytanie zadaje sobie każdy z nas. Wybór tego najbardziej nowoczesnego (popularnego) oszczędnego systemu grzewczego nie zawsze w praktyce da nam zakładane oszczędności w energii cieplnej. Na nasze koszty ogrzewania mają również wpływ takie czynniki jak rodzaj doboru materiałów budowlanych, izolacja budynku (brak mostków termicznych), a także umiejscowienie budynku ze względu na strony świata.
Energooszczędne budynki są zlokalizowane tak, aby wyłapywały, jak najwięcej promieni słonecznych. Obecnie popularne duże okna potrafią akumulować dużą ilość ciepła. Nowoczesne systemy mają możliwość wykorzystania zysków ciepła pochodzących z promieniowania słonecznego.
Z racji możliwości łączenia tych układów grzejnikowych oraz podłogowych w pełnym zakresie rekomendujemy układ mieszany. Namawiamy do wykorzystania zalet obu tych systemów. W sypialniach najlepiej sprawują się grzejniki, natomiast w pozostałych pomieszczeniach lepiej zastosować ogrzewanie podłogowe. Łazienki dodatkowo drabinki oraz jeśli ogrzewnie podłogowe nie pokrywa w pełni strat ciepła również grzejniki płytowe.