1. Myślę o rekuperacji, ale kiedy to się zwróci?
Niestety nie zwróci się nigdy, przynajmniej w sposób widoczny dla kieszeni tzn. na znacznie obniżonych rachunkach za ogrzewanie. Koszt poniesiony na zakup systemu + koszty eksploatacyjne są na tyle duże, że nie zwróci się w okresie inwestycyjnym a za taki przyjmuje się okres 7 lat. Nie zwróci się jak wiele elementów znajdujących się w nowo budowanym domu. Czy zwróci się ładniejszy włącznik do światła, większy telewizor, droższa dachówka itd. Też nie .
2. Ale czytałem/-am t że oszczędza do 30 % ciepła, czy to jest prawda ?
Tak, ale potrzebny jest odpowiedni układ odniesienia. Czyli nie dom z wentylacją grawitacyjną, która nie działa, ale taki np. dom z wentylacją mechaniczną o porównywalnym założonym strumieniu powietrza, ale bez odzysku. I wtedy mamy widoczne różnice na zużyciu energii na dogrzewanie powietrza nawiewającego.
3. Czy budować kominy do wentylacji grawitacyjnej jak jest w projekcie , tak na wszelki wypadek?
Aby odpowiedzieć na to pytanie należy przeanalizować projekt, gdyż architekci projektując wentylację grawitacyjnie tez różnie to robią. Generalnie w tej części domu gdzie jest wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna nie powinno być otwartych kominów wentylacji grawitacyjnej. Pomieszczenia z wentylacją grawitacyjna to garaż, pomieszczenie techniczne oraz kotłownia. Pomiędzy tymi pomieszczeniami a częścią mieszkalną powinny być drzwi szczelne oddzielające te strefę wentylacji mechanicznej od grawitacyjnej. Czasami zdarza się że kierownik budowy lub wykonawca domu namawia na budowę kominów grawitacyjnych, tak na wszelki wypadek, jak będzie coś nie tak z wentylacją mechaniczną. No cóż, zawsze można je wybudować i zamknąć, ale akurat ten wydatek jest zupełnie zbędny.
4. Czy konieczne jest zostawienie przepustów w stropach?
W stropach lanych lub innych prefabrykowanych na pewno warto, aby nie ponosić później dodatkowych kosztów związanych z ich wykonaniem. Ale jeśli nie o nich zapomni to też nie jest wielki problem. Za pomocą koronki wiertniczej, bezudarowo można wykonać idealne otwory bez narażania stropu na niepotrzebne drgania. Natomiast w popularnych stropach typu Terriva przepustów na etapie przygotowania stropu nie wykonujemy.
5. A co z kominkiem, czy są jakieś szczególne wymagania?
Kominek powinien być z zamkniętą komorą spalania oraz powinien być przygotowany przewód doprowadzający świeże powietrze do komory spalania połączony za pomocą krućca tak aby powietrze zewnętrzne nie wylatywało pod kominkiem ale bezpośrednio do komory spalania. Budujemy tylko komin spalinowy, wentylacja grawitacyjna w salonie przy kominku nie jest wskazana.
6. Jak rozwiązać kwestię okapu w kuchni?
Zgodnie ze sztuką wentylacji mechanicznej w kuchni powinien być wywiew od rekuperacji, i sprawdza się to to momentu kiedy tylko podgrzewamy potrawy lub gotujemy potrawy raczej bezzapachowe. Kiedy zaczynamy smażyć rybę lub gotować bigos wtedy wskazane jest wspomaganie okapem kuchennym i najlepiej z wyrzutem na zewnątrz budynku , nad dach. Zakłócenie układu wentylacji oczywiście występuje ale jest ono na tyle krótkotrwałe że możemy je pominąć. Okap z filtrem węglowym pomimo że nie zakłóca wentylacji nie jest tak skuteczny w usuwaniu zapachów.
7. Czy przy rekuperacji można otwierać okna?
Oczywiście można , jeśli ktoś lubi i chce to nie ma z tym najmniejszego problemu. Nie należy się zastanawiać czy wyłączyć rekuperator czy nie. Teoretycznie jedno zakłóca drugie, ale praktycznie nikt nie jest w stanie tego odczuć. Wentylacja mechaniczna jest dla użytkownika a nie odwrotnie i jeśli mamy ochotę otworzyć okno – róbmy to i nie przejmujemy się włączoną centrala wentylacyjną.
8. O czym muszę pamiętać użytkując wentylacje mechaniczną?
Przede wszystkim o wymiennie filtrów i to należy do obowiązków użytkownika. Przynajmniej raz do roku a i dwa razy nie zaszkodzi.