System rekuperacji w budynku mieszkalnym nie kończy się na wyborze centrali wentylacyjnej. To dopiero początek planowania instalacji wentylacyjnej w budynku. Tak naprawdę mamy układ odwrotny czyli najpierw montujemy system rozprowadzania powietrza a rekuperator już na samym końcu budowy. Decyzje odnośnie samego modelu możemy przesunąć w czasie aczkolwiek planując jego lokalizację musimy uwzględnić kilka elementów. Przede wszystkim wielkość rekuperatora oraz czy krućce przyłączeniowe są na boki , czy do góry a może układ dowolny(zamienny), czy ma odpływ skroplin czy nie itp.

Od miejsca planowanego rekuperatora rozprowadzamy sieć przewodów.
a) Czerpnia
b) Wyrzutnia
c) Nawiew
d) Wywiew

Czerpnia i wyrzutnia – ten fragment instalacji najczęściej wykonywany jest z przewodów z blachy ocynkowanej typu Spiro lub z kanałów z blachy o przekroju prostokątnym , przewody te bezwzględnie musimy zaizolować wełną mineralną ( lub innym materiałem izolacyjnym np. kauczukiem) o odpowiedniej grubości, najczęściej od 30 do 50 mm. Opcjonalnie z kształtek z tworzywa PE , które same w sobie stanowią element izolacyjny. Większy problem mamy gdy budynek ma być w wersji energooszczędnej i spełniać kryteria NF 40 wtedy wymagana izolacja to 100mm. Czyli wielość kanału dla przepływu około 300m3/h to już 360mm. Jeśli kanały znajdują się na poddaszu nieużytkowym najczęściej nie są zabudowywane, natomiast jeśli znajdują się w garażu lub kotłowni wtedy w zależności od standardu jaki chcemy zachować, albo są widoczne albo zabudowane płyta gipsowo-kartonową.

Nawiew i wywiew – wykonywane najczęściej w 2 układach : w systemie rur sztywnych typu spiro oraz w układzie rozdzielaczowym z przewodów pół-elastycznych. Mogą się jeszcze zdarzyć układy z rur elastycznych typu Flex , czyli technologia z przed 10 lat. Dziś spotykana bardzo rzadko, jeśli już to w instalacjach gdzie kryterium ceny jest najważniejsze lub firma wykonawcza nie ma doświadczenia.
Układ na przewodach typu spiro.

12

 

Z racji tego, że przewody mają wiesze średnice układ powinien być tak zaprojektowany aby zabudowa była jak najmniejsza , w pomieszczeniach w których nie zakłóca układu funkcjonalnego budynku oraz nie koliduje z aranżacją wnętrz. Najtrudniejsze jest zaplanowanie przewodów na parterze , gdyż wentylacja poddasza( piętra) odbywa się z poddasza nieużytkowego , gdzie znajdują się przewody które z reguły nie przeszkadzają i rzadko są zabudowywane. Tu najważniejsze aby układ nie znajdował się na środku jak łatwiej tylko dokoła, aby możliwe było wykorzystanie przestrzeni na środku na dodatkowy magazyn.

Poniżej przykład instalacji z przewodów elastycznych oraz zamontowanych przez środek pomieszczania poprawiany przez firmę Klimat-Dom po nierzetelnym wykonawcy.

Przed
3 5

 

 

 

 

 

 

 

  Po

4 6

                          

 

 

 

 

 

 

Na parterze jeżeli są zaaranżowane sufity podwieszane wówczas przewody możemy ukryć je w suficie a jeśli nie ma najmniej kolidujące są zabudowy miejscowe.
Poniżej przedstawiamy kilka przykładów zabudów miejscowych

                                                                   7

 

 

Zabudowa przewodu w pionie

 

 

 

 

8

 

 Zabudowa po skosie

 

 

 

 

 

 

9

 

 

 Zabudowa pod sufitem

 

 

 

 

 

11

 

 

Zabudowa przy podłodze

 

 

 

 

 

13

 

 

Zabudowa w suficie podwieszonym

 

 

 

 

Układ przewodów w systemie rozdzialaczowym na przewodach pól-elastycznych
Poniżej przedstawiamy przykładowe 3 systemy których na Polskim rynku możemy znaleźć co najmniej kilkanaście. Pierwszy system R-vent –produkt holenderski oparty na skrzynkach wykonanych z PCV , system Smart-Flex –produkt polski oparty na skrzynkach metalowych oraz system Pe-flex oparty zarówno na skrzynkach wykonanych z tworzywa jak i metalowych

1415

 

System R-vent (Comair)                                                                                                                             Smart-Flex

 

Pe -Flex

 

Przewody w systemach rozdzielaczowych najczęściej mają wymiary zewnętrzne 63mm, 75mm oraz 91mm, co pozwala na łatwe ukrycie ich zarówno w ścianach, szafach, małych zabudowach oraz w izolacji stropu budynku.
Z racji że same wykonane są z tworzyw sztucznych typu PE mają właściwości izolacyjne izolujemy je tylko w określonych sytuacjach. Wentylując poddasze użytkowe przewody należy umieścić po stronie ciepłej budynku , o ile przewody z rur spiro znajdują się nad jętkami dachowymi to przewody w systemach rozdzielaczach znajdują się pod nimi, ale nie powoduje to dodatkowej zabudowy.
Poniżej przedstawiamy klika sposobów ukrycia systemów rozdzialczowych wykonanych z rur półelastycznych.

Zabudowa przewodów w warstwie izolacji  stropu poddasza                                                                      Zabudowa przewodów w izolacji skosu

 

1617

 

  Zabudowa w izolacji podłogi                                                                                                                                 Zabudowa w izolacji podłogi

18012

 

Który układ wybrać dla siebie? Czy z rur spiro czy system rodzielaczowy? Który będzie lepszy, trwalszy?
Otóż nie ma jednej odpowiedzi. Są domy w których lepiej sprawdzi się system pierwszy w innych drugi.
Każdy ma swoje zalety oraz ograniczenia. Można zrobić dobry układ zarówno w jednym jak i drugim systemie, można też każdy wykonać błędnie. Wszystko zależy od wiedzy i doświadczenia firmy instalującej system.